Need For Speed Prostreet

Need for Speed: ProStreet (NFS: PS) – gra komputerowa z serii Need for Speed firmy Electronic Arts. Produkcję nad nią ujawniono 31 maja 2007[1]. Światowa premiera miała miejsce 14 listopada, a polska 23 listopada.
Zmianie uległy miejsca rozgrywania wyścigów - zamiast na otwartej przestrzeni będą odbywać się na torach wyścigowych. Zgodnie z zapowiedziami producenta gra toczy się jedynie w dzień a tryb jazdy dowolnej nie został wprowadzony. Na trailerach widoczne są zmiany w stosunku do dotychczasowych wersji - m.in. przywrócono zniszczenia samochodu, które są najbardziej realistyczne w całej serii[2]. Wprowadzony w Need for Speed: Carbon tryb Autosculpt decyduje nie tylko o wyglądzie auta, ale też o jego aerodynamice i osiągach. Zastosowano również nowy silnik graficzny. Zmianie uległ także tuning samochodów. Jest teraz bardziej szczegółowy przez co auta są bardziej wyjątkowe i niepowtarzalne, oraz ma większy wpływ na rozgrywkę.
Spis treści [ukryj]
1 Rodzaje wyścigów
2 Lista samochodów
3 Przypisy
4 Linki zewnętrzne
Rodzaje wyścigów [edytuj]

W NFS: Pro Street są cztery podstawowe tryby wyścigów + wariacje niektórych z nich.
Grip
Grip - najprostszy tryb rozgrywki (znany w poprzednich NFS`ach jako Circuit) - wyścig odbywa się na zamkniętym torze, do przejechania jest od 2 do 4 okrążeń, a pierwszy na mecie wygrywa. Rywalizuje ze sobą do 8 zawodników.
Próba czasowa - wyścig (częściowo) na czas, w którym startuje równolegle 4 kierowców, starających się zdobyć jak najlepszy czas na torze.
Klasa gripu - zasady podobne do gripu z małą różnicą - auta są początkowo analizowane według mocy, a następnie przypisywane do grupy A (auta słabsze) i B (auta mocniejsze). W zależności od przydziału gracz musi walczyć jedynie ze swoją grupą - kto pierwszy z grupy przekracza linię mety, ten wygrywa. Jednak często może być gorąco, bo obie grupy walczą na torze w tym samym czasie.
Eliminacje sektorowe - najdziwniejsza odmiana gripu. Tor zostaje podzielony na 4 etapy, a na każdym należy zdobyć jak największą liczbę (przyznawanych co punkt kontrolny) malejącej ilości punktów. Każde zdominowanie sektora daje do puli gracza tyle punktów, z jakimi zjawił się na punkcie kontrolnym. Za dominację we wszystkich sektorach jest premia - 500 punktów. Wyścig obejmuje trzy okrążenia, a walkę toczy czterech zawodników.
Drift - wyścig odbywa się na krótkim i krętym torze. Należy tak operować autem, by jak najdłużej utrzymywało się w kontrolowanym ślizgu. Każdy zawodnik (oraz gracz) ma 3 przejazdy, a wygrywa ten, który po 3 etapach ma najlepszy wynik za pojedynczy przejazd. Punkty za poślizg obliczane są na podstawie szybkości, długości i kąta wykonanego poślizgu. Można też otrzymać punkty bonusowe - +250 pkt za długi poślizg, +250 pkt za szybkość i +100 za drift z użyciem nitro. Skasowanie wozu powoduje utratę wyników aktualnego wyścigu. UWAGA! W wyścigu drift mogą brać udział tylko samochody z napędem na tylną oś.
Drag
Drag na 1/2 mili - wyścig odbywa się na prostej trasie. Należy odpowiednio rozgrzać przed startem opony, następnie idealnie wrzucić pierwszy bieg i starać się o kolejne perfekcyjne zmiany biegów. Każdy zawodnik (i gracz) ma do dyspozycji trzy przejazdy, w których stara się osiągnąć najlepszy czas. Zawodnik, który ma po 3 próbach najlepszy czas - wygrywa. Skasowanie wozu powoduje utratę wszelkich wyników w konkurencji.
Drag na 1/4 mili - te same zasady co wyżej. Jedyną różnicą jest dystans do pokonania.
Jazda na dwóch kołach - trudna konkurencja. Należy do niej mieć bardzo mocny samochód (zalecane od 900KM wzwyż) o tylnym napędzie. Należy na odcinku ¼ mili przejechać jak najdłuższy dystans na dwóch kołach. Każdy ma 3 próby przejazdu. Kto po 3 rundach ma największą odległość - wygrywa.
Szybkość
Próba prędkości - Jest to wyścig długodystansowy (10-30 km) na w miarę prostej trasie z lekkimi zakrętami. Trudność polega na tym, że należy praktycznie cały czas pędzić ponad 300km/h, jednocześnie nie wypadając z trasy (najlepiej nawet nie dotykając pobocza), bo przy tej szybkości każda stłuczka grozi kasacją auta. Kto dojedzie pierwszy na metę - wygrywa. Rywalizuje do 8 zawodników.
Próba prędkości maksymalnych - zasady podobne do tych wyżej - z tą różnicą, że liczą się zsumowane wskazania mierników prędkości. Na trasie takich punktów pomiarowych jest od 3 do nawet 9-10. Kto ma największą sumę na mecie - wygrywa.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License